Biografia
 Galeria
 Twórczość
  Książki
  Programy TV
  Słuchowiska radiowe
  Artykuły
 Konkursy
  Archiwum konkursów
 Newsroom
 Kontakt

Liczba odwiedzin:

Co nowego?

WIEK KRWI - Najnowsza książka Bogusława Wołoszańskiego już w sprzedaży! http://woloszanski.pl/katalog.b_107

*********************************************

Kolejny odcinek nowej serii programu TAJNA HISTORIA XX WIEKU pt "Nowa wojna" w poniedziałek 31 października o godz. 22:00 w Polsat Play.

Biografia

 

    


Pasja od początku: na bunkrze pod Sulejowem w 1966 r.

Korespondent: Londyn1987 r.

To co lubię: przed B-29,
1987 r.

Wywiad dla telewizji południowokoreańskiej, Seul, 1991 r.

Z dowódcą amerykańskiej bazy w Panmundżon,
1991 r. 

Twierdza Eben Emael,
1992 r. 

Schrony U-bootów St Nazaire, 1997 r.

W Hiroszimie, 1994 r.

Symbol XX wieku
– Hiroszima

Niebezpieczeństwa historii: kazamaty St. Nazaire,
1996 r.

7 kilometrów podziemi, Linia Maginota 1997 r.

Powrót z wyprawy ORP "Orzeł",  1998 r.


Na planie serialu "Tajemnica Twierdzy Szyfrów"


Na planie serialu "Tajemnica Twierdzy Szyfrów"


Z córką Hanią przed jej ślubem

   

Bogusław Wołoszański – urodzony 22 marca 1950 roku, przez 32 lata pracował w Telewizji Polskiej. W tym czasie zrealizował około tysiąca programów „Sensacje XX wieku” oraz kilkaset innych (m.in. „Punkt krytyczny”. „Archiwum XX wieku”, „To jest historia”). Jest autorem wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej.

 

Za osiągnięcia zawodowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także nagrodą im. Bolesława Prusa, licznymi nagrodami telewizyjnymi i Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Przygotowanie zawodowe

 

W 1967 roku podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji w Warszawie, a po ich ukończeniu w 1971 roku (studia prawnicze trwały wówczas cztery lata) – dwuletnie studia podyplomowe w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1979 roku rozpoczął dzienne studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, ale zrezygnował z nich  ze względu na sytuację rodzinną i zawodową.

  

Kariera zawodowa

 

Od 1971 roku współpracował z Redakcją Młodzieżową TvP, gdzie realizował krótkie filmy i prowadził bardzo popularny wówczas Telewizyjny Ekran Młodych. W 1973 roku związał się z TvP etatowo, rozpoczynając pracę w Redakcji Międzynarodowej.

 

W 1983 roku został zastępcą dyrektora Dyrekcji Programów Oświatowych i we wrześniu tego roku przystąpił do tworzenia programu „Sensacje XX wieku”, który szybko zyskał uznanie widzów ze względu na niestandardowy sposób prezentowania historii, bogatą i żywą narrację, podejmowanie najważniejszych i najciekawszych tematów z historii XX wieku.

 
W 1985 roku wyjechał jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji do Londynu, gdzie pracował przez trzy lata, przygotowując bieżące korespondencje, wywiady z politykami, filmy i reportaże (m.in. Żelazna premier – sylwetka Margaret Thatcher, Powrót o gen. Władysławie Sikorskim); w najciekawszych miejscach Brytanii realizował „Sensacje XX wieku” (podziemia zamku Dover, gabinet Winstona Churchilla, Foreign Office itd.).
  

Po powrocie do Warszawy w grudniu 1988 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora I Programu TvP oraz szefa Redakcji Międzynarodowej; obok „Sensacji XX wieku” wprowadził na antenę programy „7 Dni Świat”, „Raport” oraz kilka innych o bieżącej polityce międzynarodowej, które uzyskały najwyższe uznanie i oglądalność.

 

W 1992 roku zrezygnował z funkcji, uważając, że nie ma możliwości realizowania swoich projektów. Powrócił do Redakcji Oświatowej, gdzie tworzył programy „Sensacje XX wieku”, „Archiwum XX wieku” oraz cotygodniowy dwugodzinny blok „To jest historia”. Doświadczenia i znajomości wyniesione z Wielkiej Brytanii pozwoliły jego ekipie docierać do najciekawszych miejsc w Europie: siedziby rządu brytyjskiego, fortu Eben Emael, bunkrów Linii Maginota, schronu okrętów podwodnych w St. Nazaire, niedostępnych lochów w rejonie Verdun, itd.; pokazywał miejsca, w których powstawała najważniejsza historia XX wieku. Konflikt w Redakcji Oświatowej, której nowe kierownictwo podjęło próbę zlikwidowania programu „Sensacje XX wieku” (m.in. niwecząc wielomiesięczne wysiłki dotarcia do tajnego miasteczka Arzamas-16 w Rosji), sprawił, że porzucił tę redakcję i przeszedł do Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych. Tam od 1998 roku zaczął realizować widowiska historyczne z udziałem najlepszych aktorów (Jan Peszek, Jan Frycz, Danuta Stenka, Jan Nowicki, Krzysztof Globisz) w najciekawszych miejscach w Polsce i w Europie. W ramach „Sensacji XX wieku” powstały 50-minutowe widowiska odtwarzające najważniejsze wydarzenia z historii Polski: wojnę polsko-bolszewicką, powstanie wielkopolskie, Katyń, bitwę pod Mokrą, bitwę nad Bzurą, epopeję ORP „Orzeł”. Program doczekał się szczególnego uhonorowania: przez widzów biorących udział w plebiscycie „Polityki” uznany został za najlepszy program w historii polskiej telewizji. 

 

Odejście z TvP

 
Po wielu latach walki o zwiększenie skromnego budżetu programu, zdobycie dla zespołu oddzielnego pokoju oraz wyposażenia w podstawowe narzędzia pracy (faks, skaner, drukarka) uznał, że dalsza walka z biurokracją telewizyjną pochłania zbyt wiele sił i czasu i w sierpniu 2005 roku, rezygnując z tworzenia „Sensacji XX wieku”, odszedł z Telewizji Polskiej. Wkrótce podjął pracę nad scenariuszem do serialu filmowego „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” opartym na jego bestsellerowej powieści Twierdza szyfrów. Jako scenarzysta wprowadził nową formę współpracy z reżyserem, uczestnicząc we wszystkich zdjęciach realizowanych przez kilka miesięcy na Dolnym Śląsku.
 

Twórczość

   

Poza twórczością telewizyjną i radiową Wołoszański dał się poznać jako autor bestsellerowych książek, których łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Pierwsza – Sensacje XX wieku –została wydana w 1990 roku (Wyd. Novum) i była zapisem telewizyjnych programów. W kolejnych latach powstało czternaście książek, w tym Encyklopedia II wojny światowej zawierająca tysiąc haseł, setki zdjęć, map, planów i rysunków. Najbardziej ceniona przez czytelników jest historia XX wieku Tamten okrutny wiek zawierająca opis najważniejszych wydarzeń minionego wieku. W 2004 roku Wołoszański podjął próbę łączenia faktów i fikcji, pisząc książkę Twierdza szyfrów; ten typ literatury, znany i popularny na Zachodzie jako faction (połączenie słów fact i fiction), został bardzo dobrze przyjęty na polskim rynku wydawniczym (nakład przekroczył sto tysięcy egzemplarzy). Kolejne pozycje literatury tego gatunku Operacja Talos i Sieć – ostatni bastion SS (będąca kontynuacją Twierdzy Szyfrów), wydane w 2005 i 2006 roku, przyniosły również wielki sukces wydawniczy. W 2009 roku belgijskie wydawnictwo Jourdan podpisało umowę na wydanie ksiązki Tajna wojna Hitlera na rynek francuskojęzyczny (Belgia, Francja, Kanada). Sukces pierwszej ksiązki sprawił, że już zostały wydane dwie następne (Straceńcy oraz Stalin, droga do piekła), zaś nowa umowa przewiduje wydanie serii sześciu książek. W II połowie 2013 roku ksiązka "Tamten okrutny wiek" ukaże się w Chorwacji.

 

W 2005 roku  napisał scenariusz 13-odcinkowego serialu telewizyjnego „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. Po rekordowo krótkim okresie przygotowawczym (decyzja o podjęciu produkcji zapadła 29 grudnia 2005 roku) zdjęcia rozpoczęły się 27 marca 2006 roku i trwały do stycznia 2007 roku (łącznie 105 dni zdjęciowych). Mimo skromnego jak na film kostiumowy budżetu (800 tys. zł na odcinek) w serialu udział bierze 70 aktorów ( wśród nich najlepsi i najpopularniejsi: Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Jan Frycz, Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Karolina Gruszka, Paweł Deląg, Marcin Bosak). Serial emitowany na antenie I Programu TVP od września 2007 roku zyskał ogromne uznanie widzów. Według badań OBOP oglądało go 3 mln widzów, co stanowiło lepszy wynik, niż osiągnęły seriale w innych stacjach telewizjnych, emitowanych w tym samym czasie. Tajemnica twierdzy szyfrów została sprzedana przez TVP do Japonii, Czech, Słowacji i na Węgry. W 2008 roku telewizja zamówiła secenariusze kolejnego  13-odcinkowego serialu, ktróy został przyjety we wrześniu 2008 roku. Ruszyły przygotowania do zdjęć (reżyserem miał być Wojciech Wójcik) aczkolwiek kryzys finansowy w TVP uniemożliwił podjęcie reazliacji; serial czeka.

Od 2012 roku zrealizował trzy sezony 12-oecinkowych programów dla Polsatu - 'Skarby Trzeciej Rzeszy"

 

 

 

 

Rodzina

  

Bogusław Wołoszański ma żonę Hannę (szefowa wydawnictwa „Wołoszański Sp. z o.o.”) i dwoje dzieci: córkę Hannę (absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Complutense w Madrycie oraz historii sztuki na Christie's Education w Londynie, prowadzi wraz z mężem Charlym galerie w Genewie i Paryżu) i syna Michała (34 lata, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Prawa Amerykańskiego oraz aplikacji radcowskiej, radca prawny, prowadzi  w Warszawie kancelarię prawną Wołoszański, Rożko i Partnerzy), która uzyskała bardzo wysokie notowania w rankingu kancelarii prawnych.

Rodzina już się powiększyła o wnuka Leonarda (2 lata) a wkrótce o wnuka/wnuczkę (jeszcze nie wiadomo).

 

Jego hobby to praca, a także jazda na rowerze górskim, strzelanie z pistoletu, praca w ogrodzie,  tenis, a w zimie narty. Nie wyobraża sobie domu bez zwierząt,. Niestety odszedł ulubiony dog de Bordeaux wabiący się Szerman oraz kot Winston, a ich miejsce zajął Roki (duuużo mniejszy, york).

  

Najpiękniejszymi miastami są dla niego Zakopane (gdzie powstała większość książek i scenariuszy) oraz Świnoujście.

Powered by Sebipol Copyright © 2007 Bogusław Wołoszański